Pawian Anna Karolina

Przed Wami recenzja książki, która była dla mnie bardzo miłym zaskoczeniem. I choć do napisania o niej długo się zbierałam, to mam nadzieję, że poniższy tekst skłoni Was do sięgnięcia po ten tytuł. A mowa o Pawianie, szwedzkiej pisarki Anny Karoliny.

Główna bohaterka, Amanda Paller, rozpoczyna wymarzoną pracę w szeregach sztokholmskiej policji. W końcu dopięła swego i po trudnej drodze kariery dołączyła do wydziału walki z przestępczością. Jednak służba w policji to nie jej powołanie, a wybór zawodu umotywowany został chęcią odkrycia prawdy związanej z samobójstwem siostry. Amanda nie wierzy, że Sanna targnęła się na swoje życie, a funkcja policjantki ma jej pomóc to udowodnić. Prywatne śledztwo doprowadza ją na trop, w którym główne skrzypce grają: uwikłany w handel narkotykowy Adnan Nasimi oraz wysoki rangą funkcjonariusz policji Magnus Blomberg. By dowieść prawdy, Amanda wdaje się w prywatne relacje z obydwoma mężczyznami, dzięki czemu odkrywa mnóstwo faktów na ich temat. Sama często nagina prawdę, dużo ryzykuje i nie zawsze działa zgodnie z literą prawa, jednak w swym dążeniu jest zdeterminowana, co wielokrotnie prowadzi do bardzo ciekawych zmian w akcji książki.

Czytelnicy, wraz z Amandą i innymi bohaterami Pawiana, odkrywają ciemne oblicze szwedzkiej stolicy, które związane jest z handlem narkotykami, przemocą, wykorzystywaniem kobiet pod przykrywką renomowanych klubów, działalnością walczących ze sobą grup przestępczych, a także korupcją i wieloma naruszeniami prawa w szeregach policji. W tym wszystkim wielką tajemnicą jest nie tylko prawda o Sannie, ale także tytułowy Pawian – odkrycie prawdy o nim było dla mnie sporym zaskoczeniem.

Jak wspominałam wyżej, książka ta była dla mnie sporym zaskoczeniem i to w bardzo pozytywnym znaczeniu. Jest to kawał dobrej historii sensacyjnej, w której można dostrzec elementy mrocznego, skandynawskiego kryminału oraz bardzo dobrego obyczaju, który odkrywa kulisy nie tylko społecznych problemów Sztokholmu, ale także liczne tajemnice bohaterów, z którymi kryją się oni na co dzień, udając przykładnych i prawych Szwedów. W książce nie brakuje aktów przemocy, wulgaryzmów, rozwiązłości, mroku drzemiącego w jednostkach. Autorka, znając dobrze z doświadczenia to o czym pisze, stara się zrównoważyć negatywne aspekty historii lekkim, nieco rubasznym czy sarkastycznym humorem oraz chwilami szczęścia, jakie pojawiają się w życiu jej bohaterów.

Dużym plusem Pawiana są wartka fabuła, liczne i zaskakujące zwroty akcji, dobrze obmyślana, trzymająca w napięciu intryga, a także to, że bohaterom nie zawsze wszystko się udaje, co czyni tę historię bardziej wiarygodną, a postaci stają się nam bliższe i bardziej realne. 

A skoro o bohaterach mowa, to bardzo podobało mi się to, że Anna Karolina stworzyła postaci wyraziste, wielowymiarowe i posiadające wiele twarzy. Amanda to silna, odważna, uparta i niezwykle skupiona na swoim celu kobieta. Podejmuje ryzyko licząc się z jego konsekwencjami, jest przenikliwa, ale też ma umiejętność obserwacji, czytania między wierszami oraz wrażliwość, dzięki której potrafi dostrzec dobrze maskowaną krzywdę i kłamstwo. Ma też chwile zwątpienia, jednak szybko się z nich otrząsa i prze dalej, by dowieść swojej racji.

Adnan Nasimi jest młodym, arabskim imigrantem, który nigdy nie pracował, a jedyny sposób na zarobienie pieniędzy jaki zna to oszustwa, kradzieże, udział w napadach, rozbojach czy handel narkotykami. Za to ostatnie spędził 1,5 roku w więzieniu i został wpisany na listę osób wciąż obserwowanych przez policję. Jest też obserwowany przez jugosłowiańską mafię, której jest winny sporą kwotę, przez co jego życie to pasmo ucieczek, kolejnych przestępstw, kombinowania i szukania sposobu na to, jak pozbyć się długu. Mimo tak negatywnego sposobu na życie jest on niezwykle barwną, energiczną i sympatyczną postacią, która skupia na sobie uwagę czytelnika i sprawia, że mimowolnie zaczyna mu się kibicować, nawet wtedy, gdy z góry wiadomo, że jego postępowanie jest niezgodne z prawem.

Kolejnym bohaterem pierwszoplanowym jest Magnus Blomberg. Jest to człowiek skupiony na sobie i swoich korzyściach, nie ma skrupułów, gra na kilku frontach, wykorzystuje wysokie stanowisko w policji dla własnych celów, manipuluje ludźmi, zataja ważne fakty, mąci w dochodzeniach, a do tego jest brutalem w życiu prywatnym, czym przykrywa bardzo niskie poczucie własnej wartości. To postać, której nie polubiłam od samego początku i to negatywne wrażenie nie minęło do końca książki. Choć również jest wiarygodny i bardzo dobrze wykreowany przez autorkę, to w jego przypadku trudno znaleźć cokolwiek pozytywnego w tym, jak postępuje.

W Pawianie nie tylko postaci pierwszoplanowe odgrywają ważne role. Autorka postarała się także, by jej mniej istotni bohaterowie byli dopracowani i wiarygodni. To duży plus, ponieważ to właśnie oni stanowią sedno prywatnego dochodzenia Amandy oraz nadają sens różnym wydarzeniom mającym miejsce w książce. Cieszę się, że Anna Karolina nie potraktowała ich po macoszemu, skupiając się jedynie na trójce głównych postaci.

Jednak w tej mnogości pozytywów trzeba zaznaczyć, że są momenty, w których akcja jest nieco chaotyczna i najpierw zostajemy gdzieś przerzuceni, a dopiero po chwili zostaje wyjaśnione co w międzyczasie się wydarzyło. Nie było tych miejsc wiele, jednak potrafiły mnie wybić na moment z rytmu czytania i wywoływały myśl, że coś przeoczyłam, źle zrozumiałam, albo, że w tekst wdarł się błąd. Taki styl ma autorka i warto mieć tego świadomość. Dodatkowo, w książce zdarzają się wulgaryzmy, a także brutalne sceny, w których ukazana jest niepohamowana żądza, przemoc czy chęć dominacji oraz danie upustu własnym popędom. Jeśli jesteście wrażliwi na tego typu treści to lepiej nie sięgajcie po Pawiana. Jeśli jednak lubicie mocne książki akcji, w których autorzy nie boją się poruszać drastycznych i trudnych tematów, to ten tytuł zdecydowanie przypadnie Wam do gustu. 

Pawian to bardzo dobra książka sensacyjna utrzymana w klimacie skandynawskiego kryminału. Anna Karolina pokazuje w nim talent pisarski, w którym wykorzystuje realia pracy w policji, którą zna z własnego doświadczenia. Jest to dobre otwarcie serii i mam nadzieję, że w kolejnych częściach będziemy mogli znów odkrywać mroczne tajemnice Sztokholmu.

O autorce

Anna Karolina – szwedzka pisarka, która od wielu lat pracuje w policji i znana jest ze swoich wiarygodnych kryminałów. Pawian to pierwsza część uznanej serii o Amandzie Paller pracującej w sztokholmskiej policji. Autorka została nominowana do nagrody Crimetime w kategorii debiut i nagrody Great Audio Book Award.

Tytuł: Pawian

Autor/ka: Anna Karolina

Seria: Amanda Paller (Tom I)

Wydawca: Word Audio Publishing International

Format: Ebook/Audiobook

Ocena subiektywna: 8/10

Recenzja powstała we współpracy z polskim oddziałem wydawnictwa Word Audio Publishing International [WAPI]


Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *