Recenzje

Sekret Marii. Życie miłość i pasja Marii Montessori – Laura Baldini

23/06/2021

Po przerwie wracam do pisania dłuższych recenzji na blogu jako uzupełnienie tego, co możecie przeczytać na moim Instagramie. Rozpoczynam od Sekretu Marii, powieści, której fabuła inspirowana jest biografią Marii Montessori. Powieść miała niedawno swoją premierę, a recenzuję ją dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak.

Laura Baldini to pseudonim austriackiej pisarki Beate Maly, autorki książek dla dzieci, podręczników oraz powieści historycznych i kryminalnych. Karierę zawodową zaczynała jako nauczycielka przedszkolna. W 2007 roku rozpoczęła przygodę z pisaniem dzięki stypendium dla autorów wiedeńskich. Dzisiaj w jej dorobku znajduje się już wiele tytułów. Mieszka w Wiedniu wraz z mężem i trójką dzieci. Życie i twórczość Marii Montessori interesują autorkę od lat, a fascynacja jej osobą znalazła odzwierciedlenie na kartach Sekretu Marii.

Maria Montessori była włoską lekarką, która na początku XX wieku zrewolucjonizowała podejście do wychowania i procesu nauczania dzieci. Jest twórczynią tzw. Metody Montessori – metody wychowawczej, w której szczególny nacisk kładzie się na swobodny rozwój dziecka. Osoba dorosła pełni rolę przewodnika wspierającego spontaniczność i twórczość małego człowieka poprzez stworzenie mu odpowiedniego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Metodę tą mogłam obserwować w praktyce, gdyż moi synowie uczęszczali do przedszkola Montessori. Może nie wszystko było idealne, jednak wynieśli z niego ogrom wiedzy, stali się samodzielni, mają mnóstwo zainteresowań, a przede wszystkim są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie jeśli chodzi o młodsze dzieci. Wiedza zdobyta w przedszkolu procentuje obecnie w szkole podstawowej, a chłopcy przyswajają nowy materiał szybko i bez większych problemów, często wykorzystując sposób uczenia się, jaki wypracowali sobie w przedszkolu.

Z uwagi na własne doświadczenia z metodą stworzoną przez Marię Montessori z wielką radością przyjęłam od wydawnictwa Znak powieść, która w przyjemny sposób, miała przybliżyć mi postać tej uznanej, włoskiej lekarki. Nie zawiodłam się. Książkę czyta się szybko, a momentami zapomina się, że to historia oparta na faktach. Laura Baldini miała świetny pomysł na przekazanie faktów biograficznych poprzez fabularyzowaną historię. Czytelnik staje się obserwatorem i wraz z bohaterami uczestniczy w życiu Marii Montessori od momentu, w którym rozpoczyna ona, jako jedna z pierwszych kobiet, studia medyczne na uniwersytecie w Rzymie, aż po czas, w którym powstaje jej słynna metoda. Fabuła pomaga budować tło, sprawia, że bohaterka jest nam bliższa i bardziej ludzka, niż ktoś, kogo poznajemy tylko poprzez suche fakty.

Marii przyszło żyć w czasach trudnych dla kobiet, a dyskryminacja płci pięknej była normą. Dziewczyna miała to szczęście, że urodziła się w dobrze sytuowanej rodzinie, a jej rodzice byli, jak na tamte czasy, dość nowocześni. Młoda Maria zapragnęła zostać lekarką, czyli zdobyć zawód, który w ówczesnych czasach był zagwarantowany jedynie mężczyznom. Dzięki wpływom ojca i własnemu uporowi otrzymała szansę. Jako jedyna studentka medycyny musiała zmierzyć się z licznymi nieprzyjemnościami, zarówno ze strony studentów, jak i kadry naukowej. Mimo wszystko nie poddawała się i wkrótce została najlepszą studentką na roku. Z jednej strony przyniosło to jej uznanie w oczach wcześniej uprzedzonych profesorów, ale z drugiej, znacznie nasiliło niechęć studentów, którzy coraz bardziej jej dokuczali. W niedługim czasie otrzymała możliwość odbycia praktyk zawodowych, co w dużej mierze wpłynęło na dalsze jej losy. Moment podjęcia pracy na oddziale dziecięcym szpitala psychiatrycznego okazał się być tym przełomowym w jej życiu. Szybko dostrzegła, że dzieci tam przebywające większość czasu spędzają bezczynnie. Nikt nie poświęca im należytej uwagi, nikt ich nie przytula, nie uśmiecha się, nie bawi się z nimi. Same też się nie bawią, bo na oddziale nie ma zabawek. Maria postanowiła zmienić ten stan rzeczy. Wychodząc z założenia, że zabawa wpływa pozytywnie na dzieci zdrowe, także tym chorym zaczyna poświęcać coraz więcej czasu i uwagi wymyślając początkowo proste zabawy. Dość szybko okazuje się, że i tym razem Maria podjęła słuszną decyzję.

Czy całe życie bohaterki było usłane pasmem sukcesów? Czy jej decyzje były zawsze akceptowane i słuszne? O tym musicie przekonać się sami sięgając po książkę. A wierzcie mi, że warto, bo życie Marii Montessori skrywało też cienie i wielką tajemnicę, z którą musiała się mierzyć aż do śmierci. Przyznam, że pewnymi faktami z życia bohaterki byłam bardzo zaskoczona.

Sekret Marii to powieść o niesamowitej kobiecie, która poświęciła wiele, by dać radość dzieciom, o które nikt inny nie dbał. Maria miała silną osobowość, nie bała się wyzwań i przeciwności losu. Nie dbała też o konwenanse, czym często wywoływała oburzenie wśród otaczającej ją śmietanki towarzyskiej Rzymu. Żyła w czasach, w których kobiety musiały walczyć nie tylko o prawo do głosu, ale także o prawo do nauki i wykonywania pracy w zawodzie przypisanym jedynie mężczyznom. Musiała mnóstwo poświęcić, by ziścić swoje marzenia, ale dzięki temu może być przykładem dla tych, którzy także pragną osiągnąć w życiu wiele.

Jak już wspomniałam, książkę czyta się z przyjemnością. Autorka rzetelnie opisała realia panujące w ówczesnej epoce, a dzięki lekkiemu pióru fakty historyczne i elementy biografii Marii Montessori nie były przytłaczające. Nieco mroku dodaje obraz sytuacji panującej na dziecięcym oddziale psychiatrycznym oraz to, jak szykanowana była Maria w swoim środowisku. Cięższe fragmenty są równoważone poprzez swobodnie poprowadzone dialogi oraz ogólną, lekką formę fabularną. Laura Baldini położyła duży nacisk na walkę o równouprawnienie kobiet, jednak zrobiła to poprzez wplecenie w historię codziennych trudności bohaterek, a nie feministyczne hasła czy przerysowanie obrazu głównej bohaterki.

Jeśli lubicie książki oparte na faktach z silną protagonistką w roli głównej, ale napisane w ciekawy i lekki sposób, to Sekret Marii Was nie zawiedzie. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Znak literanova.

Tytuł: Sekret Marii. Życie miłość i pasja Marii Montessori

Autor/ka: Laura Baldini

Wydawnictwo: Znak literanova 2021

Liczba stron: 336

Subiektywna ocena: 9,0/10

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply lilka 12/09/2021 at 14:44

    Też już mam tą książkę przeczytaną i również mi się ją szybko i dobrze czytało. Pozdrawiam

  • Leave a Reply