Recenzje

Psychopata. Klaudia Muniak

21/09/2020

Po ponad rocznej przerwie postanowiłam wrócić do pisania recenzji w dłuższej formie, niż te, które w tym czasie zamieszczałam na Instagramie. Nie wszystko da się opisać w kilkunastu zdaniach 😉

Na pierwszy ogień wybrałam książkę, którą przeczytałam już dość dawno. Należy ona do jednego z moich ulubionych gatunków czyli thrillera psychologicznego/medycznego. Najbardziej znanymi pisarzami kojarzonymi z tego typu utworami są bez wątpienia Tess Gerritsen oraz Robin Cook. Jak na ich tle wypada polska pisarka Klaudia Muniak i jej Psychopata?

Klaudia Muniak urodziła się w niewielkiej miejscowości na Podkarpaciu w 1987 roku. Jest absolwentką biotechnologii. Posiada także kilkuletnie doświadczenie zawodowe w nanotechnologii. Obecnie, wraz z rodziną, mieszka w Londynie. Jest miłośniczką literatury, a jednym z jej ulubionych pisarzy jest, wspomniany wyżej, Robin Cook. W tworzonej przez siebie literaturze wykorzystuje doświadczenie zawodowe. Jest autorką czterech dobrze przyjętych powieści. Psychopata to trzecia książka w dorobku pisarki i pierwsza, którą miałam przyjemność przeczytać.

Główną bohaterką Psychopaty jest Maja Lipska, obiecująca badaczka z ośrodka naukowo-badawczego BCT mającego siedzibę pod Krakowem. Wraz z kilkoma innymi naukowcami pracuje nad nową metodą leczenia nowotworów z wykorzystaniem komórek macierzystych. Prywatnie jest w związku z komisarzem Aleksandrem Rudkiem prowadzącym śledztwo w sprawie tajemniczych zabójstw, których sprawca brutalnie okalecza zwłoki ofiar. Maja z niezdrową wręcz fascynacją słucha opowieści partnera na temat działań seryjnego zabójcy, mimo iż podświadomie wywołuje to u niej niepokój. Oliwy do ognia dolewa sytuacja, w której niespodziewanie znajduje się dziewczyna. Po bankiecie jednej z bardzo udanych konferencji Maja budzi się na ławce w parku, niedaleko miejsca zamieszkania. Skąd się tam wzięła? Dlaczego jej najbliższy współpracownik, Robert zaczyna się dziwnie zachowywać? Skąd nagła fascynacja krwią i brak lęku u Mai? Czy ośrodek BCT ma coś wspólnego z grasującym po Krakowie mordercą?

Do przeczytania książki zdecydowanie zachęciła mnie obietnica czegoś nowego w polskim światku literatury kryminalnej. Mamy sporo dobrych pisarzy zajmujących się mordercami, dochodzeniami, a nawet psychologią kryminalną, jednak nie spotkałam się z rodakiem piszącym thrillery medyczne związane z neuropsychologią. Duży plus dla autorki, za przystępne wyjaśnienie współczesnych badań dotyczących wykorzystania komórek macierzystych oraz tego, w jaki sposób reaguje ludzki mózg na wprowadzane w nim zmiany. Mam nadzieję, że jeśli kiedykolwiek podobne metody zostaną opracowane (choć możliwe, że już są) to badania nad ich wpływem na zmiany zachodzące w psychice będą solidne i długoterminowe, zanim terapia zostanie wprowadzona w życie.

Poza tematyką naukową Klaudia Muniak próbowała skupić uwagę czytelnika na psychice bohaterki. I tu mam nieco zastrzeżeń. Autorka zbyt często podkreśla zagubienie Mai jednocześnie robiąc z niej femme fatale zafascynowaną coraz to brutalniejszymi scenami erotycznymi oraz robieniem krzywdy innym. W moim odczuciu były one “zapychaczem” gdy autorce zabrakło pomysłu na podkręcenie tempa akcji. Brakowało mi też umotywowania działań Mai i chwilami miałam wrażenie, że sama pcha się na siłę w kłopoty. Nie rozumiem też dlaczego dziewczyna ani słowem nie wspomniała o swoich zmartwieniach Olkowi stawiając na szali ich związek. Brakowało mi tu wgryzienia się w psychikę bohaterki, dobrego umotywowania jej działań oraz popatrzenia na całą sytuację z perspektywy innych bohaterów, którzy, podobnie jak Maja są przedstawieni dość płytko. Pod tym względem mało tu thrillera psychologicznego, na który tak liczyłam.

Mimo tych zastrzeżeń książkę czytało się dobrze i szybko. Autorka utrzymała moje zainteresowanie pomimo niektórych scen, bez których historia nic by nie straciła. Trzeba przyznać, że kilka razy zostałam zaskoczona – zwłaszcza zakończeniem – choć też zdarzyły się momenty bardzo przewidywalne. Cieszę się, że na mojej liście polskich autorów pojawiła się kolejna osoba, której twórczość jest warta uwagi. Na pewno sięgnę po Nie ufam już nikomu, która miała w lipcu swoją premierę, by sprawdzić postępy pisarskie autorki.

Wydawnictwo Kobiece – dziękuję za egzemplarz recenzencki.

Tytuł: Psychopata

Autor: Klaudia Muniak

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece, 2020

Liczba stron: 304

Subiektywna ocena: 8,0/10

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply