Recenzje Zapowiedzi

[Przedpremierowo] Nieodgadniony. Maureen Johnson

19/05/2018

Nieodgadniony Maureen Johnson to książka, od której nie sposób się oderwać! Intrygująca fabuła osadzona w zagadkowym, nieco mrocznym klimacie, wiarygodni i niezwykle barwni bohaterowie, a do tego zagadka kryminalna, której sposób rozwiązania bliski jest stylowi detektywa Poirot czy samego Sherlocka Holmesa. Nie zabrakło także szczypty dobrego humoru, który równoważy dreszczyk emocji. To wszystko składa się na jedną z lepszych książek dla młodzieży jaką czytałam.

Akcja książki rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych – lata 1936-1938 oraz czasy współczesne. Wydarzenia z przeszłości splatają się z tym, co współczesne, tworząc intrygującą historię, pełną tajemnic i intryg. Nie ma tu gotowych odpowiedzi, dzięki czemu czytelnik rozwiązuje zagadkę tajemniczych morderstw wraz z główną bohaterką.

Areną wydarzeń Nieodgadnionego jest elitarna szkoła dla wybitnych nastolatków zwana Akademią Ellinghama. Mieści się ona na jednej z gór w Vermont, a składa się z licznych ceglano-kamiennych burs, zaplecza naukowego, przepastnej biblioteki (blisko 500 000 książek!), a także Wielkiego Domu, w którym mieszka fundator szkoły, Albert Ellingham (powszechnie znany filantrop o wielkim umiłowaniu wiedzy i wszelkiego rodzaju gier czy zagadek) wraz z żoną Iris i córeczką Alice. Na terenie szkoły znajduje się mnóstwo tajemnych przejść oraz ukrytych tuneli. W kwietniu 1936 roku, kilka miesięcy po otwarciu szkoły, znika żona i córka Ellinghama oraz jedna z uczennic. Wydarzenie to poprzedza list z wierszowaną łamigłówką od tajemniczego Nieodgadnionego, od którego zaczyna się książka.

Spójrz zagadka, czas się bawić.
Użyć sznura, spluwę sprawić,
Ostre noże lśnią tak cudnie.
(…)
Cóż począć, straszny mam ambaras.
Jak ty: kryć się, czy brać nogi za pas.
Ha, Ha.
Wasz
Nieodgadniony

Kim jest Nieodgadniony? Czy to on stoi za porwaniem i morderstwem? Czy działa sam? Zagadka pozostaje nierozwiązana…

Wiele lat po tragicznych wydarzeniach z 1936 roku do Akademii zostaje przyjęta Stevie Bell, której niecodziennym hobby są sprawy kryminalne, a szczególnie poszukiwanie sprawców morderstw. Jej marzeniem jest rozwiązanie sprawy Ellighamów. Zna ją w najdrobniejszych szczegółach i wierzy, że dzięki możliwości przebywania w miejscu zbrodni, pomimo upływu czasu, w końcu odnajdzie sprawcę. Nawet nie przypuszcza, że jej nietypowe pragnienie wkrótce się ziści, i to z nawiązką.

Stevie ma obsesję na punkcie prawdy i faktów. Uwielbia kryminały i kiedyś chciałaby pracować w FBI. Jest niezwykle inteligentna, czego niestety nie dostrzegają u niej rodzice. Stwarza to między nimi napiętą atmosferę, a pobyt w Akademii stanowi dla niej ucieczkę od codzienności. Zamknięta w sobie, nieco neurotyczna, trudno nawiązuje znajomości. Jej sarkastyczne poczucie humoru, logiczne wysuwanie wniosków, spostrzegawczość oraz bardzo dobra znajomość książek kryminalnych sprawiły, że szybko polubiłam Stevie.

W nowym otoczeniu dziewczyna chętniej nawiązuje znajomości, a trzeba przyznać, że autorka postarała się o wielką różnorodność wśród postaci, które wprowadzą niemały zamęt w życiu nastolatki. Mamy tu na przykład tajemniczego Davida, który przyprawia Stevie o szybsze bicie serca, troskliwą i sympatyczną Janelle, która, choć zakochuje się szybko w innej dziewczynie, jest dla Stevie najlepszą przyjaciółką. Jest też Hayes – sławny, niezwykle przystojny Youtuber, który, jak się okazuje, jest lepszym aktorem, niż można by przypuszczać. Postaci jest więcej, a każda z nich jest dobrze wpasowana w historię, co jest wielkim atutem powieści. Napięcie rośnie, gdy nagle jeden z bohaterów znika, co poprzedza dziwny sen Stevie. Czy to naprawdę sen? A może to kolejna zagadka Nieodgadnionego? O tym musicie przekonać się sami! I wierzcie mi, zwrotów akcji, tajemnic, niespodziewanych wydarzeń tu nie zabraknie i na pewno nie będziecie się nudzić!

Poza bardzo dobrą historią, wiarygodnymi postaciami, które polubiłam, wartką akcją i osadzeniem fabuły w intrygującym miejscu Nieodgadniony ma jeszcze kilka atutów. Książka ma ciekawą szatę graficzną, z bardzo dobrze oddanym planem graficznym Akademii na samym początku. Podoba mi się przewijający się zarówno w treści, jak i szacie graficznej, motyw liści bluszczu. Dodatkowo dobrze wygląda i pozytywnie wpływa na jakość czytania wyróżnienie innym stylem listu Nieodgadnionego, a także protokołów z przesłuchań. Sam język książki również jest jej dużym atutem. Młodzieżowy żargon i kolokwializmy są dobrze zrównoważone poprzez wartkie dialogi, humor sytuacyjny oraz malownicze opisy otoczenia.

Nieodgadniony to pierwszy tom trylogii z dreszczykiem, której głównym odbiorcą ma być starsza młodzież (gatunek Young Adult). Jednak, moim zdaniem, wcale nie trzeba być nastolatkiem, by dać się porwać tej powieści, zwłaszcza, gdy jest się fanem kryminałów. Muszę Was jednak przestrzec, jak na dobre zakończenie przystało mamy tu klasyczny cliffhanger, który niezwykle pobudza ciekawość i wręcz od razu każe sięgnąć po kolejny tom. Ten jednak dopiero w przyszłym roku…

Za możliwość przeczytania książki przed premierą bardzo dziękuję wydawnictwu Poradnia K.

Nieodgadnionego znajdziecie w księgarniach już 23 maja.

Tytuł: Nieodgadniony

Autor: Maureen Johnson

Seria: Truly Devious

Liczba stron: 448

Wydawnictwo: Poradnia K, 2018

Subiektywna ocena: 9,0/10

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply